Awesome Image

EVDE HALI YIKAMAK

  • 281 Kişi Okudu

Evde halılarımızı yıkamak için uyulması gereken basit ama önemli bazı hassas noktalar vardır ve bunlara uyulduğu taktirde halılarımız uzun yıllar ilk günü yeniliğini ve hijyenini koruyacaktır. Dikkat edilmesi gereken bu hususlar ve halılarımızın temizliği bize ve halılarımız ile en çok temas halinde olanların başında gelen çocuklarımıza sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratacaktır. Gelelim bu hassas noktalar ve ipuçlarının neler olduğuna.

  • Halıların temizliğinde yıkama önemli olsa da düzenli aralıklarla halımızı silerek de temiz kalmasını sağlayarak yıkama sıklığını azaltmamız mümkündür. Bu konuda halı şampuanları yardımcı temizlik maddemiz olabilir. Halı yıkama şampuanı ile ıslattığımız bez ile halılarımız silinir. Silme işleminde de dikkatli olunarak halının tüylerine ve yapısına zarar vermeyecek bir baskı ile silinir. Şampuanla silme işlemi bittikten sonra duru su ile tekrar silinerek kurutma işlemi uygulanır.
  • Halı yıkamak konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu deterjan seçimidir. İster halı yıkama makinesi kullanalım, ister elde yıkayalım, deterjan seçimini doğru yapmazsak hem halılarımızı istediğimiz şekilde temizleyemeyiz, hem halımızın tüylerine ve dokusuna zarar verebiliriz, hem de halılarımızda renk kayıpları olmasına neden olabiliriz. Özellikle yün ve kök boyalı halıları evde yıkarken saf sabun veya arap sabunu kullanmamız bu konuda tavsiye edilir. En sağlıklı yıkamalr bu şekilde yapılır.
  • Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise halılarımızın yıkandıktan sonra iyi durulanmasıdır. yi bir durulama yapmazsak halımızın tüylerinin arasında kalan deterjan kalıntıları zamanla tüylere zarar verebilir, halımızın dokusunu bozabilir ve hatta halımızda renk kayıpları yaşanmasına da neden olabilir. Hatta halılarımız için en zararsız temizlik maddesi olan arap sabununun kalıntıları bile halılarımıza zarar verecektir. Durulama işleminde yumuşatıcı kullanılması bu sabun ve deterjan kalıntılarının durulanmasında fayda sağlayacaktır.
  • Çok dikkate alınması gereken başka bir konu ise evde halıların yıkanması esnasında kesinlikle çamaşır suyu tarzında bir ağartıcı kimyasal kullanılmamasıdır. Bu kimyasalların kullanımı telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.
  • Son olarak yıkamadan sonra en az yıkama kadar dikkat edilmesi gereken husus da kurutma faslıdır. Kurutma işleminin güneş almayan ama bolca hava sirkülasyonu olan bir alanda yapılması gereklidir. Güneş ışınlarına maruz kalmaları halinde halılarımız özellikle de ıslak halde iken ciddi zararlar görebilirler.